mecenas1

Spacer Doliną Miłości

Zapraszamy na wirtualny spacer
po Dolinie Miłości!
Zobacz wirtualną wycieczkę!

Spacer Doliną Miłości

Prawie cały teren jest obecnie mocno zarośnięty głównie bukami, jesionami, klonami, kasztanowcami, rzadziej dębami, lipami i drzewami iglastymi, modrzewiami, świerkami, sosnami. W drzewostanie spotkać można także niezwykłe rzadkości: kasztany jadalne, ajlanty gruczołkowate, kasztanowce żółte, glediczje trójcierniowe, platany i sosny odmiany czarna i wejmutka.

Na obrzeżach parku i również w jego głębi , dostrzec można skupiny drzew owocowych: jabłoni, grusz, czereśni i śliw.

Nie zadrzewione zbocza o południowej ekspozycji, a więc bardzo ciepłe, pokrywa bardzo ceniona przez botaników murawa kserotermiczna, obok której rosną również rzadkie gatunki leśnych ziół i kwiatów, a wśród nich różne odmiany grzybów. W zagłębieniach dolin bronią dostępu, podmokłe źródliska. Nie brakuje tu również zwierzyny. Są dziki, sarny, daniele, borsuki i mnogość ptaków.

Wśród tej gęstwiny, sprawiającej na pierwszy rzut oka wrażenie dzikiej przyrody, już po krótkim spacerze można zauważyć komponowany bieg alejek i ścieżek, wyschnięte koryta strumieni i stawów, fragmenty murów budynków, przepustów i mostów i całą masę granitowych głazów, na których po bliższym przyjrzeniu się, można odczytać nazwy, sentencje i nazwiska znanych niemieckich polityków, ludzi kultury i nauki.

Są to pozostałości pierwotnego urządzenia parku, które dzięki opisom historycznym oraz licznym ilustracjom są coraz lepiej znane. Park od strony wschodniej połączony był trzema alejami z majątkiem w Krajniku Górnym gdyż tam mieszkali jego twórcy i właściciele.

Rewiatlizację Doliny Miłości wykonano w ramach projektu pn.
Rozwój "Europejskiego Parku Hugenotów" w Schwedt nad Odrą i rewitalizacja parku przyrody "Dolina Miłości" w Zatoni Dolnej jako transgranicznych centrów kultury i wypoczynku.

Partnerzy

lb1 lb2 lb3

Sponsorzy

lb4 lb5
XNie pokazuj tego powiadomieniaWażne: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.